انواع میز

میز

در محیط‌ های مختلف انواع میز برای کاربردهای مختلف از جمله نقشه‌کشی، مطالعه و … ساخته و استفاده می‌شود.از دیرباز میز کاربردهای مختلفی داشته و امروزه نیز یکی از مهم‌ترین وسایل در طراحی داخلی است که تبدیل به جز ناپذیر دکوراسیون شده است. میز ضمن کاربردهای بسیاری که دارد بر روی دکوراسیون خانه نیز تاثیر بسیاری می‌گذارد. از سوی دیگر در محیط‌های کاری و اداری انواع میز برای کاربردهای مختلف از جمله نقشه‌کشی، مطالعه و … ساخته و استفاده می‌شود. از آن‌جایی که این محصول تنوع بسیار زیادی در جنس و نوع کاربرد دارد به همین دلیل شناخت انواع میز پیش از خرید بر روی خریدی کاربردی و درست بسیار موثر است.

 

 

تاریخچه استفاده از میز

بر اساس کشفیات انجام شده، استفاده از انواع میز به سالیان دور برمی‌گردد که مصریان، یونانیان و رومیان از میز برای قرار دادن وسایل خود استفاده می‌کردند اما این میزها کاربردی به جهت نشستن نداشتند. مصریان از 2500 سال پیش از میلاد از میزهای چوبی یا مرمری برای قرار دادن وسایل در سطحی بالاتر از زمین استفاده می‌کردند. اولین میز‌ها در چین باستان نیز برای انجام فعالیت هنری مثل نوشتن و نقاشی کردن استفاده شدند.
یونانیان میزهای غذاخوری خود را پس از استفاده در زیر تخت قرار می‌دادند. میزهایی کوچک با پایه‌هایی از شخصیت‌های افسانه‌ای که از جنس چوب و فلز نقره یا برنز ساخته می‌شدند داشتند. به طور کلی فقط اشراف امکان استفاده از میز را داشتند. بر روی پایه‌های این میزها نقش و نگارهایی ظریف و زیبا حک شده بود.
تاریخ امپراتوری روم شرقی نیز نشان از وجود میزهایی از جنس چوب یا سنگ دارد که پایه‌های آن به صورت ضربدری به هم وصل شده‌اند. در این دوره از تاریخ میزهای کوچک گرد یا نیم دایره شکلی برای غذاخوری، نوشتن و تریبون وجود داشت.

انواع میز

تاریخچه استفاده از میز در ایران

در اوایل قرن هفدهم میلادی، استفاده از میز‌های ویژه غذاخوردی سه پایه رواج یافت. میزهای عریض و بزرگی بودند که در سالن‌های پذیرایی استفاده می‌شدند. استفاده از میز در ایران چندان محبوب نبود و اولین استفاده از آن به دوره قاجار و استفاده از میز قهوه‌خوری باز می‌گردد. نمونه‌ای از این میز را می‌توان در کاخ گلستان مشاهده کرد.
در دوره پهلوی در خانواده‌های اشراف و ثروتمند از میز به عنوان وسیله‌ای برای غذاخوری استفاده می‌شد که پس از آن در میان افراد معمولی جامعه نیز میز یکی از وسایل معمولی خانه محسوب شد.

 

انواع میز با توجه به کاربرد

  • میز قهوه خوری یا جلو مبلی

یکی از فاکتورهای زیباسازی خانه، استفاده از میز جلو مبلی یا میز قهوه خوری است که شیک بودن خانه را چند برابر می‌کند. این میزها در جلو یا میان مبل‌ها قرار می‌گیرند و در سبک‌ها، انواع و جنس‌های مختلف متناسب با دکوراسیون نشیمن استفاده می‌شوند.

 

انواع میز

  • میز غذاخوری

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع میزکه در بسیاری از خانه‌ها یافت می‌شود، میز غذاخوری است. میز غذاخوری در طرح‌ها و ابعاد مختلف تولید می‌شود و می‌توان از انواع متریال برای ساخت آن استفاده کرد.  انواع میز غذاخوری در انواع مختلف تاشو، سلطنتی، دو، چهار، شش و هشت نفره و از جنس‌های مختلف ساخته می‌شوند. می‌توانید متناسب با خانواده و سلیقه خود یکی از این انواع را انتخاب کنید.

انواع میز

 

  • میز آرایش

یکی از محبوب‌ترین انواع میز به ویژه در میان خانم‌ها میز آرایش است. این نوع میز علاوه بر زیبایی خاص و ویژه‌ای که دارد برای تعبیه لوازم آرایش و عطر استفاده می‌شود. آینه این نوع میز اتاق خواب را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. میز آرایش را نیز می‌توان در طرح‌ها و از متریال مختلفی تولید و استفاده کرد. اغلب اوقات جنس میز آرایش مشابه با جنس تخت خواب است. این نوع میز اغلب چندین کشو دارد و بهتر است نوع کوچک آن خریداری شود تا فضای زیادی از اتاق خواب را اشغال نکند.

 

انواع میز

  • میز چای خوری

میزی چای خوری به لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با میز قهوه خوری ندارد. این نوع میز اغلب کوچک‌تر و بلندتر از میز جلو مبلی یا قهوه خوری است و نوع کوتاه آن در فضای ما بین مبل‌ها قرار می‌گیرد. از انواع بلند این میز‌ها می‌توان با چند صندلی در گوشه‌ای از نشیمن برای صرف چای استفاده کرد.

 

  • میز کنسول

میز کنسول یکی از انواع میز است که در قدیم بیشتر به عنوان میزی برای پر کردن فضاهای خالی خانه و به صورت دکوری استفاده می‌شد. این میز‌ها امروزه با چند کشو به صورت یک پایه یا چند پایه استفاده می‌شوند و کاربردی هستند. در کنار این میز می‌توان آینه‌ای قرار داد و به عنوان میز آرایش از آن استفاده کرد. همچنین می‌توان وسایل تزئینی مثل مجسمه یا گلدان را روی این میز قرار داد.

  • میز پاتختی

میز پاتختی در کنار تخت قرار داده می‌شود و می‌توان ساعت، تلفن همراه، کتاب، چراغ خواب، لیوان آب و سایر وسایل ضروری را بر روی آن قرار داد. جنس و طرح این میز متناسب با سرویس خواب (تخت خواب و میز آرایش) است و در انواع مختلفی تولید می‌شود که برخی از آن‌ها دارای یک یا دو کشو هستند.

  • میز کار

میز کار برای انجام فعالیت‌هایی مثل نوشتن، انجام کارهای اداری، مطالعه، کار با کامپیوتر و نوشتن استفاده می‌شود. اصول ارگونومیک در ساخت این نوع میز‌ها باید مورد توجه قرار گیرد و در اندازه‌هایی استاندارد با بدن انسان ساخته شود.

  • میز عسلی

میز عسلی نوعی میز با ارتفاع بلندتر از میز چای خوری و قهوهخوری و ابعادی کوچک‌تر از آن است که در کنار مبل قرار می‌گیرد. بر روی این میز اغلب عینک مطالعه، کتاب و امثال این‌ها قرار می‌گیرد. این میزهای کوچک به راحتی حمل و جا به جا می‌شوند و می‌توان از آن‌ها برای پذیرایی استفاده کرد.

  • میز تلویزیون

یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین میزها، میز تلویزیون است که در طول سال‌های اخیر تغییرات بسیاری در ساخت و طراحی‌ آن‌ها به وجود آمده است. اگر چه این نوع میز را از انواع مختلف متریال می‌توان ساخت اما امروزه استفاده از چوب محبوبیت بسیاری در میان سازندگان و خریداران پیدا کرده است. میز تلویزیون ابعاد و طرح‌های مختلفی دارد که باید با توجه به فضای موجود و دکوراسیون خانه خود نوع آن را انتخاب کنید. برخی از این میزها را کشودار می‌سازند که اندازه میز را بزرگ‌تر نشان می‌‌دهند.

  • میز اتو

میز اتو یک میز انحصاری برای اتوکشی لباس است. میزی محکم با سطحی صاف و طویل است که به شما اجازه اتو کشیدن انواع پارچه و پوشاک را می‌دهد. میز اتو در انواع مختلف ثابت (بدون قابلیت جا به جایی) و تاشو تولید و استفاده می¬شود. میز اتوی ثابت به میز کابینتی معروف است و معمولا در زیر خود کشو و کمد دارد. میز اتوی تاشو به راحتی قابل جا به جایی و جمع شدن است و در فضای کوچکی می‌توان آن را نگه‌داری کرد. میز‌ اتوی تاشو را در دو نوع پایه بلند و پایه کوتاه می‌سازند.